1.5KE350A
DigiKey Part Number
497-12029-1-ND - Cut Tape (CT)
497-12029-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE350A
Description
TVS DIODE 299VWM 618VC DO201
Customer Reference
Detailed Description
618V Clamp 16A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE350A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
16A (8/20µs)
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Applications
General Purpose
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
430pF @ 1MHz
Type
Zener
Mounting Type
Through Hole
Unidirectional Channels
1
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
299V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
332V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
618V