PXT101NB3S10
PXT101NB3S10
PXT101NB3S10
DigiKey Part Number
5214-PXT101NB3S10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXT101NB3S10
Description
LAPTOP POWER CORD, 5-15P TO C5
Manufacturer Standard Lead Time
2 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.00' (3.05m) Power Cord Black NEMA 5-15P To IEC 320-C5 SJT
Category
Cord Type
SJT
Manufacturer
StarTech.com
Wire Gauge
18 AWG
Packaging
Retail Package
Shielding
Unshielded
Part Status
Active
Length
10.00' (3.05m)
Style
Male Pins (Blades) to Female Sockets (Slots)
Color
Black
1st Connector
NEMA 5-15P
Voltage Rating
125V
2nd Connector
IEC 320-C5
Current Rating (Amps)
10A
Number of Conductors
3
Operating Temperature
2°C ~ 60°C