SIL05-1A75-71D
DigiKey Part Number
374-1326-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIL05-1A75-71D
Description
RELAY REED SPST 0.5A 5V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 5VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
25 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Features
Diode
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Active
Must Operate Voltage
3.5 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
0.75 VDC
Coil Voltage
5VDC
Operate Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.1 ms
Contact Rating (Current)
500 mA
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
500VAC, 500VDC - Max
Coil Resistance
200 Ohms