LI12-1A85
DigiKey Part Number
374-1110-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LI12-1A85
Description
RELAY REED SPST 1A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Category
Coil Current
17.5 mA
Manufacturer
Standex-Meder Electronics
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Tube
Seal Rating
Sealed - Fully
Part Status
Active
Must Operate Voltage
8.4 VDC
Mounting Type
Through Hole
Must Release Voltage
1.8 VDC
Coil Voltage
12VDC
Operate Time
1 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Release Time
0.1 ms
Contact Rating (Current)
1 A
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
680 Ohms