HVCB2512KDD50M0
DigiKey Part Number
738-HVCB2512KDD50M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
738-HVCB2512KDD50M0CT-ND - Cut Tape (CT)
738-HVCB2512KDD50M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB2512KDD50M0
Description
RES 50M OHM 10% 2W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 MOhms ±10% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB2512KDD50M0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Size / Dimension
0.250" L x 0.125" W (6.35mm x 3.18mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.76mm)