CF14JT100K
DigiKey Part Number
CF14JT100KTR-ND - Tape & Reel (TR)
CF14JT100KCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CF14JT100K
Description
RES 100K OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CF14JT100K Models
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
0/ -850ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.091" Dia x 0.236" L (2.30mm x 6.00mm)