SCP30D15-DN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SolaHD
In Stock: 21
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 2 Output 15V -15V 1A, 1A
SCP30D15-DN
DigiKey Part Number
2106-SCP30D15-DN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SCP30D15-DN
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY +/-15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Output 2
-15V
Current - Output (Max)
1A, 1A
Series
Power (Watts)
30W
Part Status
Obsolete
Efficiency
68%
Operating Temperature
-25°C ~ 65°C
Number of Outputs
2
AC Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.55" L x 1.29" W x 4.71" H (65.0mm x 33.0mm x 120.0mm)
DC Voltage - Input (Min)
100V
DC Voltage - Input (Max)
375V
Minimum Load Required
Yes
Voltage - Output 1
15V