SICRB6650 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Infineon Technologies
In Stock: 2.907
Datasheet
Diode 650 V 6A Surface Mount D2PAK
SICRB6650
DigiKey Part Number
1655-SICRB6650TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICRB6650
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 6A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 5V, 1MHz
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io)
6A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 6 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)