SICR6650
DigiKey Part Number
1655-1949-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SICR6650
Description
DIODE SIL CARB 650V 6A TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 6A Through Hole TO-220AC
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 650 V
Part Status
Active
Capacitance @ Vr, F
150pF @ 5V, 1MHz
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
6A
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 6 A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C