19TQ015CJ
DigiKey Part Number
1655-1005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
19TQ015CJ
Description
DIODE SCHOTTKY 15V TO220AC
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 15 V Through Hole TO-220AC
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
10.5 mA @ 15 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
2500pF @ 5V, 1MHz
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
TO-220AC
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
15 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 100°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
360 mV @ 19 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)