SLB125S24C
DigiKey Part Number
271-SLB125S24C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLB125S24C
Description
AC/DC CONVERTER 24V 86W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output 1
5.2 A