LU500S12T
DigiKey Part Number
LU500S12T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LU500S12T
Description
AC/DC CONVERTER 12V 500W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 90 ~ 305 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
92%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Features
DC Input Capable, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.25" L x 4.00" W x 2.20" H (184.2mm x 101.6mm x 55.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 305 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
34 A