LB130S56K
DigiKey Part Number
LB130S56K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB130S56K
Description
AC/DC CONVERTER 56V 130W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Voltage - Isolation
3 kV
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Voltage - Output 1
56V
Current - Output 1
2.32 A