LB115S56K
DigiKey Part Number
LB115S56K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB115S56K
Description
AC/DC CONVERTER 56V 75W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.26" H (101.6mm x 50.8mm x 32.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
56V
Current - Output 1
1.34 A