CINT1175A1506K01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 100 ~ 240 VAC Input
CINT1175A1506K01
CINT1175A1506K01
DigiKey Part Number
271-2804-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CINT1175A1506K01
Description
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Minimum Load Required
Yes
Current - Output 1
8 A