XTL911100-M118-190
DigiKey Part Number
3994-XTL911100-M118-190TR-ND - Tape & Reel (TR)
3994-XTL911100-M118-190CT-ND - Cut Tape (CT)
3994-XTL911100-M118-190DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XTL911100-M118-190
Description
CRYSTAL 1.2 X 1.0MM 40MHZ 6PF
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 MHz ±7ppm Crystal 6pF 50 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
6pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
40 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.2x1)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.047" L x 0.039" W (1.20mm x 1.00mm)
Frequency Tolerance
±7ppm
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)