SIT8208AC-23-18E-33.333330
DigiKey Part Number
1473-SIT8208AC-23-18E-33.333330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8208AC-23-18E-33.333330
Description
MEMS OSC XO 33.33333MHZ LVCMOS
Customer Reference
Detailed Description
33.33333 MHz XO (Standard) LVCMOS, LVTTL Oscillator 1.8V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
1.8V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Packaging
Strip
Current - Supply (Max)
31mA
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
Package / Case
4-SMD, No Lead
Type
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Function
Enable/Disable
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)