SIT8008BI-73-XXS-52.000000
DigiKey Part Number
1473-SIT8008BI-73-XXS-52.000000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SIT8008BI-73-XXS-52.000000
Description
MEMS OSC XO 52.0000MHZ H/LV-CMOS
Customer Reference
Detailed Description
52 MHz XO (Standard) HCMOS, LVCMOS Oscillator 2.5V ~ 3.3V Standby (Power Down) 4-SMD, No Lead
Category
Voltage - Supply
2.5V ~ 3.3V
Mfr
Frequency Stability
±50ppm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)
4.5mA
Supplier Device Package
4-PQFN (2x1.6)
Frequency
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Function
Standby (Power Down)
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)