WRSR-16R7K-11
DigiKey Part Number
595-WRSR-16R7K-11-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSR-16R7K-11
Description
WIRELESE CHARGE COIL 16.7UH 4.0A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 16.7µH Wireless Charging Coil Receiver 430mOhm Max
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
430mOhm Max
Series
Q @ Freq
32 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
2.5A
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
4A
Function
Receiver
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 1 Layer
Size / Dimension
1.52" L x 1.20" W x 0.04" H (38.5mm x 30.5mm x 1.1mm)
Inductance
16.7µH