WRSR-12R0K-13
DigiKey Part Number
595-WRSR-12R0K-13-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WRSR-12R0K-13
Description
WIRELESE CHARGE COIL 12.0UH 6.0A
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 Coil, 1 Layer 12µH Wireless Charging Coil Receiver 200mOhm Max
Category
Tolerance
±10%
Manufacturer
Signal Transformer
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max
Series
Q @ Freq
33 @ 125kHz
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
3A
Part Status
Active
Current - Saturation (Isat)
6A
Function
Receiver
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C
Type
1 Coil, 1 Layer
Size / Dimension
1.89" L x 1.26" W x 0.04" H (48.0mm x 32.0mm x 1.1mm)
Inductance
12µH