SPFC-RM12-100
DigiKey Part Number
595-SPFC-RM12-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-RM12-100
Description
FIXED IND 450UH 1.2A 330 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
450 µH Shielded Wirewound Inductor 1.2 A 330mOhm Max Radial, Vertical, 14 Leads
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
330mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical, 14 Leads
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Vertical, 14 Leads
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.575" L x 1.614" W (40.00mm x 41.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Current - Saturation (Isat)
5.6A