SPFC-EFD30-225
DigiKey Part Number
595-SPFC-EFD30-225-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-EFD30-225
Description
FIXED IND 200UH 1.4A 300 MOHM TH
Detailed Description
200 µH Shielded Wirewound Inductor 1.4 A 300mOhm Max Radial, Horizontal, 12 Leads
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.181" L x 1.220" W (30.00mm x 31.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
6A