SPFC-EFD30-200
DigiKey Part Number
595-SPFC-EFD30-200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-EFD30-200
Description
FIXED IND 250UH 1.1A 300 MOHM TH
Detailed Description
250 µH Shielded Wirewound Inductor 1.1 A 300mOhm Max Radial, Horizontal, 12 Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SPFC-EFD30-200 Models
DC Resistance (DCR)
300mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.181" L x 1.220" W (30.00mm x 31.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.8A