SPFC-EFD30-100
DigiKey Part Number
595-SPFC-EFD30-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-EFD30-100
Description
FIXED IND 500UH 600MA 620 MOHM
Detailed Description
500 µH Shielded Wirewound Inductor 600 mA 620mOhm Max Radial, Horizontal, 12 Leads
DC Resistance (DCR)
620mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
Radial, Horizontal, 12 Leads
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Horizontal, 12 Leads
Tolerance
±10%
Size / Dimension
1.181" L x 1.220" W (30.00mm x 31.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Current - Saturation (Isat)
4.2A