SPFC-EFD25-50
DigiKey Part Number
595-SPFC-EFD25-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPFC-EFD25-50
Description
FIXED IND 650UH 400MA 1.02 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
650 µH Shielded Wirewound Inductor 400 mA 1.02Ohm Max Radial, Horizontal, 10 Leads
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
1.02Ohm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Horizontal, 10 Leads
Inductance
Supplier Device Package
Radial, Horizontal, 10 Leads
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.984" L x 1.016" W (25.00mm x 25.81mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.535" (13.60mm)
Current - Saturation (Isat)
2.6A