SLPPI05-02-1R0M is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Signal Transformer
In Stock: 0
Datasheet
1 µH Shielded Molded Inductor 6.8 A 16.5mOhm Max Nonstandard
SLPPI05-02-1R0M
DigiKey Part Number
595-SLPPI05-02-1R0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPPI05-02-1R0M
Description
FIXED IND 1UH 6.8A 16.5 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SLPPI05-02-1R0M Models
Category
Current - Saturation (Isat)
10.6A
DC Resistance (DCR)
16.5mOhm Max
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.217" L x 0.205" W (5.50mm x 5.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)