SLPPI04-02-R12M-TR
DigiKey Part Number
595-SLPPI04-02-R12M-TR-ND - Tape & Reel (TR)
595-SLPPI04-02-R12M-TRCT-ND - Cut Tape (CT)
595-SLPPI04-02-R12M-TRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLPPI04-02-R12M-TR
Description
FIXED IND 120NH 12A 4.2 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
120 nH Shielded Molded Inductor 12 A 4.2mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SLPPI04-02-R12M-TR Models
Category
Current - Saturation (Isat)
24A
DC Resistance (DCR)
4.2mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.173" L x 0.157" W (4.40mm x 4.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)