SLLC-ETD44-48
DigiKey Part Number
595-SLLC-ETD44-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLLC-ETD44-48
Description
RESONANT XFMR ETD44 48V 250W
Detailed Description
LED Drivers, AC/DC SMPS For For AC/DC Converters SMPS Transformer 4000V Isolation 70 ~ 120kHz Through Hole
EDA/CAD Models
SLLC-ETD44-48 Models
Category
Voltage - Isolation
4000V
Inductance @ Frequency
400µH @ 100kHz
Series
Frequency
70 ~ 120kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.890" L x 1.811" W (48.00mm x 46.00mm)
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage - Primary
360 ~ 400V