HTTI-680-1.8
DigiKey Part Number
595-HTTI-680-1.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-680-1.8
Description
FIXED IND 680UH 1.8A 350 MOHM TH
Detailed Description
680 µH Shielded Toroidal Inductor 1.8 A 350mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-680-1.8 Models
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)