HTTI-68-5.1
DigiKey Part Number
595-HTTI-68-5.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-68-5.1
Description
FIXED IND 68UH 5.1A 44 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µH Shielded Toroidal Inductor 5.1 A 44mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTTI-68-5.1 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
44mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)