HTTI-47-5.6
DigiKey Part Number
595-HTTI-47-5.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-47-5.6
Description
FIXED IND 47UH 5.6A 36 MOHM TH
Detailed Description
47 µH Shielded Toroidal Inductor 5.6 A 36mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-47-5.6 Models
DC Resistance (DCR)
36mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)