HTTI-39-5.9
DigiKey Part Number
595-HTTI-39-5.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-39-5.9
Description
FIXED IND 39UH 5.9A 33 MOHM TH
Detailed Description
39 µH Shielded Toroidal Inductor 5.9 A 33mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-39-5.9 Models
DC Resistance (DCR)
33mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)