HTTI-33-6.1
DigiKey Part Number
595-HTTI-33-6.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-33-6.1
Description
FIXED IND 33UH 6.1A 31 MOHM TH
Detailed Description
33 µH Shielded Toroidal Inductor 6.1 A 31mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-33-6.1 Models
DC Resistance (DCR)
31mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)