HTTI-27-6.4
DigiKey Part Number
595-HTTI-27-6.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-27-6.4
Description
FIXED IND 27UH 6.4A 28 MOHM TH
Detailed Description
27 µH Shielded Toroidal Inductor 6.4 A 28mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-27-6.4 Models
DC Resistance (DCR)
28mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)