HTTI-220-3.0
DigiKey Part Number
595-HTTI-220-3.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-220-3.0
Description
FIXED IND 220UH 3A 130 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µH Shielded Toroidal Inductor 3 A 130mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HTTI-220-3.0 Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
130mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Inductance
Supplier Device Package
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)