HTTI-180-3.1
DigiKey Part Number
595-HTTI-180-3.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-180-3.1
Description
FIXED IND 180UH 3.1A 120 MOHM TH
Detailed Description
180 µH Shielded Toroidal Inductor 3.1 A 120mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-180-3.1 Models
DC Resistance (DCR)
120mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)