HTTI-18-8.6
DigiKey Part Number
595-HTTI-18-8.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-18-8.6
Description
FIXED IND 18UH 8.6A 16 MOHM TH
Detailed Description
18 µH Shielded Toroidal Inductor 8.6 A 16mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-18-8.6 Models
DC Resistance (DCR)
16mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)