HTTI-150-3.3
DigiKey Part Number
595-HTTI-150-3.3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-150-3.3
Description
FIXED IND 150UH 3.3A 110 MOHM TH
Detailed Description
150 µH Shielded Toroidal Inductor 3.3 A 110mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-150-3.3 Models
DC Resistance (DCR)
110mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)