HTTI-15-9.2
DigiKey Part Number
595-HTTI-15-9.2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-15-9.2
Description
FIXED IND 15UH 9.2A 14 MOHM TH
Detailed Description
15 µH Shielded Toroidal Inductor 9.2 A 14mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-15-9.2 Models
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)