HTTI-120-3.5
DigiKey Part Number
595-HTTI-120-3.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-120-3.5
Description
FIXED IND 120UH 3.5A 94 MOHM TH
Detailed Description
120 µH Shielded Toroidal Inductor 3.5 A 94mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-120-3.5 Models
DC Resistance (DCR)
94mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)