HTTI-10-9.9
DigiKey Part Number
595-HTTI-10-9.9-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HTTI-10-9.9
Description
FIXED IND 10UH 9.9A 12 MOHM TH
Detailed Description
10 µH Shielded Toroidal Inductor 9.9 A 12mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HTTI-10-9.9 Models
DC Resistance (DCR)
12mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)