HCLC-33-11.1
DigiKey Part Number
595-HCLC-33-11.1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-33-11.1
Description
FIXED IND 33UH 11.1A 10 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 µH Shielded Toroidal Inductor 11.1 A 10mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HCLC-33-11.1 Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
10mOhm Max
Packaging
Tray
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Type
Toroidal
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Vertical, No Base, 2 PC Pin
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)