HCLC-27-11.8
DigiKey Part Number
595-HCLC-27-11.8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-27-11.8
Description
FIXED IND 27UH 11.8A 9 MOHM TH
Detailed Description
27 µH Shielded Toroidal Inductor 11.8 A 9mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-27-11.8 Models
DC Resistance (DCR)
9mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)