HCLC-22-12.6
DigiKey Part Number
595-HCLC-22-12.6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCLC-22-12.6
Description
FIXED IND 22UH 12.6A 8 MOHM TH
Detailed Description
22 µH Shielded Toroidal Inductor 12.6 A 8mOhm Max Vertical, No Base, 2 PC Pin
EDA/CAD Models
HCLC-22-12.6 Models
DC Resistance (DCR)
8mOhm Max
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±15%
Size / Dimension
1.100" Dia x 0.550" W (27.94mm x 13.97mm)