FCBA1-1210F-5R6J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1210F-5R6JTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1210F-5R6J
Description
FIXED IND 5.6UH 250MA 5 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Wirewound Inductor 250 mA 5Ohm Max 1210 (3225 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCBA1-1210F-5R6J Models
Category
DC Resistance (DCR)
5Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
20 @ 7.9MHz
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Type
Wirewound
Mounting Type
Surface Mount
Material - Core
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)