FCBA1-1210F-4R7J | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FCBA1-1210F-4R7J |
Description | FIXED IND 4.7UH 280MA 4 OHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 280 mA 4Ohm Max 1210 (3225 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FCBA1-1210F-4R7J Models |
Category | DC Resistance (DCR) 4Ohm Max |
Mfr | Q @ Freq 16 @ 25MHz |
Series | Frequency - Self Resonant 60MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 7.9 MHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 1210 (3225 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 1210 |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.089" (2.25mm) |