FCBA1-1210F-4R7J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1210F-4R7JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1210F-4R7JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1210F-4R7JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1210F-4R7J
Description
FIXED IND 4.7UH 280MA 4 OHM SMD
Detailed Description
4.7 µH Shielded Wirewound Inductor 280 mA 4Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
FCBA1-1210F-4R7J Models
Category
DC Resistance (DCR)
4Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
16 @ 25MHz
Series
Frequency - Self Resonant
60MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)