FCBA1-1210F-2R2J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1210F-2R2JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1210F-2R2JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1210F-2R2JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1210F-2R2J
Description
FIXED IND 2.2UH 310MA 2.41 OHM
Detailed Description
2.2 µH Shielded Wirewound Inductor 310 mA 2.41Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
FCBA1-1210F-2R2J Models
Category
DC Resistance (DCR)
2.41Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
30 @ 50MHz
Series
Frequency - Self Resonant
110MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
7.9 MHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)