FCBA1-1210F-1R0J
DigiKey Part Number
595-FCBA1-1210F-1R0JTR-ND - Tape & Reel (TR)
595-FCBA1-1210F-1R0JCT-ND - Cut Tape (CT)
595-FCBA1-1210F-1R0JDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCBA1-1210F-1R0J
Description
FIXED IND 1UH 320MA 1.85 OHM SMD
Detailed Description
1 µH Shielded Wirewound Inductor 320 mA 1.85Ohm Max 1210 (3225 Metric)
EDA/CAD Models
FCBA1-1210F-1R0J Models
Category
DC Resistance (DCR)
1.85Ohm Max
Mfr
Q @ Freq
45 @ 150MHz
Series
Frequency - Self Resonant
340MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
35 MHz
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Inductance
Supplier Device Package
1210
Tolerance
±5%
Size / Dimension
0.140" L x 0.115" W (3.56mm x 2.92mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.089" (2.25mm)