FCBA1-1008F-R82J | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | FCBA1-1008F-R82J |
Description | FIXED IND 820NH 400MA 1.61 OHM |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 820 nH Unshielded Wirewound Inductor 400 mA 1.61Ohm Max 1008 (2520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | FCBA1-1008F-R82J Models |
Category | DC Resistance (DCR) 1.61Ohm Max |
Mfr | Q @ Freq 45 @ 100MHz |
Series | Frequency - Self Resonant 250MHz |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Part Status Active | Inductance Frequency - Test 25 MHz |
Type Wirewound | Mounting Type Surface Mount |
Material - Core | Package / Case 1008 (2520 Metric) |
Inductance | Supplier Device Package 1008 |
Tolerance ±5% | Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm) |
Current Rating (Amps) | Height - Seated (Max) 0.083" (2.10mm) |